Základní pravidla jak obouvat děti

Základní pravidla jak obouvat děti a jak pečovat o zdravý vývoj jejich nohou
 • S péčí o nohu je nutno začít hned po narození dítěte. Již úzké a těsné punčošky nebo punčochové kalhotky omezí pohyb dětských nohou a mohou způsobit deformity.
 • Dítě musí začít chodit samo a nezačne dříve, dokud jeho kostra, vazy a svalstvo není k tomu způsobilé. Stavěním dětí na nožičky, které ještě samo nechodí dítěti škodí.
 • I když dítě již samo běhá, nevoďme je na dlouhé procházky, nebo po  nákupech bez kočárku nebo nosítka.
 • Noha dítěte potřebuje ke svému vývoji úplnou volnost pohybu a možnost procvičování nožní svaloviny. Nebráníme proto dítěti chůzi a běhu naboso po přírodních měkkých podložkách jako je písek a tráva. Chůze naboso po přírodních površích prospívá noze i mozku dítěte.
 • Dětská noha roste, obuv nikoliv. Kontrolujte pravidelně zda dítě z obuvi nevyrostlo. U batolat doporučujeme 1x měsíčně, u předškoláků a mladších školáků za 2 až 3 měsíce, u starších školáků za 4 až 5 měsíců, u 15letých až 20letých jednou za půl roku.
 • Nové boty kupujte včas, když je to zapotřebí. V souladu s růstem nohou platí - čím menší dítě, tím více párů za rok. Poškození nohou vzniká, jestliže trvale nosíme krátkou obuv.
 • Žádná obuv se nepoddá do délky a pouze obuv z přírodních materiálů povolí do určité míry do šířky.
 • Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebepohodlnější sportovní gumotextilní nebo celogumová obuv se nehodí k celodennímu nošení.
 • Nekupujte obuv na tržištích a dětských burzách, nenechávejte děti nosit boty po starších sourozencích. Nevěřte deklarované velikosti uvedené na obuvi. Vnitřní prostor jednotlivých modelů obuvi se mnohdy liší od uvedené velikosti. Proto je nutné při nákupu každou botu vyzkoušet, jak padne na nohu anikdy je nekupujte bez dítěte.
 • Dětské noze neprospěje ani nošení opotřebované obuvi se sešlapanými opatky a patníky, s prošlapanými podešvemi a devastovanými podšívkami a stélkami. Čím levnější obuv byla dětem koupena, tím častěji se její stav musí kontrolovat.
 • Prohlížejte pravidelně, jak dítě obuv opotřebovává. Prohlížením obuvi poměrně snadno zjistíme první příznaky deformací nohou.
 • Nepodceňujme přezouvání. Na přezouvání doporučujeme sandálovou obuv s tvarovanou stélkou, ve které se noha dítěte nepotí a která zabraňuje namáhání nožní klenby.
 • Dodržujte pravidelnou hygienu nohou dětí, včasné a správné střihání nehtů, nošení bavlněných ponožek a punčocháčů.

Výběr obuvi podle účelovosti

K dobrým návykům správného obouvání patří rovněž správné užívání obuvi podle účelovosti. Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi (tenisky, cvičky, kecky, jarmilky), které jsou určeny zejména pro sport a hry venku. Pro zcela malé děti se nedoporučuje nosit tenisky a textilní obuv s pryžovou podešví, neboť díky adhezi podešve k podložce sklouzává noha dítěte v obuvi dopředu (známé díry ve špici), což vede spolu s teplem, jež se v obuvi tvoří, k poškození kůže a prstů. Zatímco teplota v usňové obuvi se zvýší asi o 10%, u textilní obuvi s pryžovou podešví je to až o 25%. Proto by tato obuv měla být používána krátkodobě pouze pro sport. Nezbytnou podmínkou zdravého vývoje nohou je rovněž nošení vhodné přezouvací obuvi doma i ve školních a předškolních zařízeních. Stejně tak neprospěje zdraví našich dětí, pokud je necháme celý den běhat v celogumové nebo plastové obuvi, která je vhodná pouze do deště a bláta.

V článku jsou použity texty autorky RNDr. Pavly Šťastné, Ph.D. za laskavého svolení České obuvnické a kožedělné asociace ( www.coka.cz ).

Úvodní stránka

Prodejna se zdravou dětskou obuví Žirafka Vás vítá na svých stránkách. Účelem těchto stránek je nabídnout Vám informace o našem sortimetu obuvi, zásadách jejich správného výběru a samozřejmě také informace o našem obchodu.

Obchod Žirafka v Brně je pouze klasický kamenný obchod, internetový prodej ani zasilatelské služby neprovádíme. Pokud chcete Vašemu dítěti vybrat zdravé boty zodpovědně, je jejich nákup v kamenném obchodě nutností. Dětské nožky jsou natolik specifické a číslování obuvi a jednotlivé modely velikostně rozdílné, že je nezbytné dítěti nožku přeměřit a zvolit vhodnou obuv také s ohledem na šířku nožky, výšku nártu, zdravotní indispozice dítěte a samozřejmě také podle účelu kam a jak bude obuv nošena. I kvalitní obuv, která nebude koupena podle těchto kritérií, může zdraví dítěte poškodit (deformace nohou, plísně, kostní výrustky, vybočené prsty, zarostlé nehty, bolesti páteře atd.). V naší prodejně Vám nejenom dítě přeměříme, ale také pomůžeme s výběrem správné obuvi.

Náklady na výrobu kvalitní dětské obuvi jsou téměř stejné jako na výrobu obuvi pro dospělé. Kvalitní dětské boty tedy nejsou levné. Nenechte se proto zlákat nižší cenou obuvi nabízenou na tržištích a hypermarketech. Jak dokazují kontroly České obchodní inspekce - v naprosté většině případů můžete touto obuví svým dětem trvale poškodit nohy. Peníze, které při koupi nekvalitních bot ušetříte, několikanásobně zaplatíte za následnou léčbu pravděpodobně doživotních potíží. Na obuvi pro vaše děti nešetřete, správné obouvání je velmi důležité.

Obchod Žirafka Vám nabízí vždy pouze nejlepší obuv která je v současné době k dispozici, veškerá obuv je certifikována s ohledem na hygienickou a zdravotní nezávadnost, boty od tuzemských dodavatelů mají dobrovolnou certifikaci Žirafa. Boty v prodejně Žirafka jsou jsou jak od českých, tak i od předních zahraničních výrobců obuvi.

V naší specializované prodejně dětské obuvi Žirafka máme trvale širokou nabídku letní, zimní, celoroční, sportovní a domácí dětské obuvi. Vaše děti obujeme od prvních krůčků capáčky (vel. 17-22) a dále bačkůrkami, sandálky, teniskami, cvičkami, holínkami, obuví k vodě a do vody, trekinkovou obuví s membránou a to až do velikosti 35 u dívčí a chlapecké velikosti.

Přijďte nás navštívit a osobně se přesvědčit o největším výběru zdravých dětských bot v Brně. Unás si určitě vyberete. Náš personál se každému dítěti věnuje individuálně a ochotně Vám poradí nejen s výběrem, ale také poskytne informace ohledně správné údržby obuvi. Těšíme se na setkání s Vámi a vašimi dětmi v Žirafce.

 
Žirafka - zdravé dětské boty - Brentwood © | Sunlight webdesign - tvorba www stránek