Jak pečovat o obuv

Ošetřování jednotlivých druhů obuvi

Před použitím impregnačních prostředků je nezbytné obuv nejprve očistit, teprve poté je nutné obuv naimpregnovat.

Obuv z hladkých usní

Zbavit nečistot vhodným kartáčem, měkkým hadříkem, případně vlhkou houbou. Suchou useň ošetřit krémem. Vyvarujte se rozmáčení, poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar. Pokud dojde k promáčení obuvi, dbejte na její včasné očištění, vysušení a nakrémování krémem určeným pro příslušný druh usně a typ její povrchové úpravy. Vyvarujte se častému používání samolešticích prostředků - vždy dávejte přednost krému.

Vlasové materiály velury a nubuky

Znečištění odstranit krepovým kartáčem nebo speciální gumou, kartáčovat bez vydírání vlasu! Na ošetření jsou vhodné impregnační přípravky ve sprejích. Vlasová useň se nikdy nekrémuje!

Lakové usně a povrstvená useň

Nečistoty odstranit měkkým textilem za sucha nebo mokra. Povrch nutno chránit před chemickými vlivy a rozmáčením. Před mrazem chraňte ošetřením speciálním prostředkem na lakové usně.

Syntetické materiály

Údržba této obuvi je velmi nenáročná. Omývá se vlhkým hadříkem, případně lehkým saponátem a utře se do sucha. Nevystavujte teplotám nad 40°C.

Textilní obuv

Čistit kartáčováním, podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka, mastné skvrny čističem skvrn na textil. Impregnujte sprejem na textil.

Obuv nikdy neperte v pračce! V případě, že obuv promokne, nevysušovat ji v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů, aby nedošlo k jejímu poškození. Používat odpovídající napínáky nebo ji vycpat novinovým papírem a nechat ji dobře vyschnout při pokojové teplotě.

Jak pečovat o outdoorovou obuv

Obuv pro volný čas, do přírody a obuv outdoorová a treková je ve většině případů vystavena nejen většímu namáhání ale také i vlivům nepříznivých klimatických podmínek, než běžná obuv. Proto je nutné této obuvi věnovat náležitou pozornost při její impregnaci a ošetřování.

Značná část především trekové a outdoorové obuvi je vybavena různými klimamembránami - např. Gore-Tex, které zajišťují komfort při nošení obuvi. Jak tato membrána funguje?  Celý zázrak je v tom, že na centimetr čtvereční této mikroporézní membrány připadá 1,4 miliardy pórů. Kapka vody je větší, než tento pór a tedy nemůže tudy projít, zatímco molekula vodní páry je naopak menší a membrána ji propustí ven. Prakticky to znamená, že do obuvi se nedostane ani kapka vody, ale tělesné páry z obuvi mohou volně odcházet a noha se nepotí.  Často se pak setkáváme s dotazy, proč takovou obuv impregnovat, když je v podstatě voděodolná. Odpověď je ale velmi jednoduchá - impregnaci je i u takto vybavené obuvi nutné provádět z několika důvodů :

1/ membrána je ukrytá až pod svrškem obuvi a impregnace nám tedy chrání svrchní materiál obuvi před promočením a tím je vytvořena izolace proti prochladnutí (vlhké svrchní materiály obuvi způsobují promrzání)

2/ zabraňuje možnosti nasákání vody přes vrchový materiál horním okrajem do vnitřku obuvi

3/ chrání svrchní materiál obuvi před pronikáním nečistot do jeho struktury - časem by se nečistoty dostaly až na membránu a mohly by ucpat její póry a tím značně omezit její funkčnost.

jak pecovat o obuv.jpg

Impregnace

Důležitost impregnace obuvi s membránou byla uvedena v prní části článku. U ostatní obuvi, která není vybavena membránami, impregnace slouží ke zpomalení nasákavosti usní vodou a jejímu následnému proniknutí do vnitřku obuvi. Kvalitní impregnace by měla působit dlouhodobě a zároveň zachovávat prodyšnost usně, aby tělesné páry mohly volně z obuvi odcházet.

Čištění

Při volbě přípravků na čištění obuvi je nutné brát již na zřetel materiál, ze kterého je obuv vyrobena. Na hladkou useň je možné využít pěny nebo jemné gumy.
Na broušené usně, ze kterých je především v kombinaci s textilem tato obuv vyráběna, se hodí pěna ve spreji na broušené usně a textil Collonil Soft Cleaner, různé krepové kartáčky a kostky a nebo čisticí šampon Collonil Outdoor Sport Wash.

Ošetřování obuvi

Aby svršky outdoorové a trekové obuvi, které jsou vystaveny často extrémním klimatickým podmínkám a terénu, zůstaly stále pružné, vláčné a nepraskaly, je nutné je pravidelně ošetřovat kvalitními výrobky.
Pro hladké usně jsou nejvhodnější krémy nebo přírodní oleje a tuky ve sprejích. Upozorňujeme, že na obuv s membránou je nutné požít atestované výrobky.
Krém s atestem na Gore-Tex je např. Collonil Waterstop (obsahuje také velmi účinnou impregnační látku), ve spreji je pak vhodný sprej Collonil Special Wax nebo Rustikal (oba s atestem). 
Broušené usně (velur a nubuk včetně kombinace s textilem)  je vhodné ošetřovat sprejem, určeným na tento druh usní. Atest na obuv s membránou Gore-Tex má sprej Collonil Nubuk Velours, který také obsahuje impregnační látky.

V článku jsou použity texty z časopisu Kožařství s laskavým svolením vydavatele GARUDA publicity, s.r.o.

 
Žirafka - zdravé dětské boty - Brentwood © | Sunlight webdesign - tvorba www stránek